A krónikus stressz elpusztítja a meglévő agysejteket és leállítja az újak termelődését. Amikor stresszes vagy a tested kortizolt szabadít fel. A kortizol nem oszlik el a testedben krónikus stressz alatt, hanem kering és glutamátot termel. A glutamát egy serkentő neurotranszmitter, ami szabad gyököknek nevezett kötetlen oxigénmolekulákat szabadít fel. A szabad gyökök megtámadják és felszakítják az agysejtek falát, elpusztítva ezzel azokat.
Ráadásul, a kortizol azt is gátolja, hogy a hippocampusban új idegsejtek képződjenek, amik felelősek a memóriáért. A neuronoknak egy speciális bdnf fehérjére van szükségük a fejlődéshez. A felesleges kortizol megakadályozza a bdnf termelődését. Vagyis ha nincs bdnf, akkor nincs új idegsejt / neuron.
A krónikus stressz hatással van az agyunk azon részére is, amely az érzelem szabályozásért felelős, az amygdalára. A krónikus stressz félelemmel, depresszióval, szorongással jár, vagy haragot is kiválthat. Ezért nagyon fontos, hogy kezeljük a stresszreakcióinkat, ha optimális agyműködést szeretnénk elérni.
- Milyen káros hatásai vannak a stressznek?
- Okozhat e a stressz Alzheimer kórt?
- Vannak e pozitív hatásai a stressznek?
- Hogyan kezelhető a stressz?
- Hogyan javítható a memória?
Ezekre a kérdésekre találsz választ ebben a cikkben: A stressz memóriazavart is okozhat.
Nézd meg Dr. Amy Moore rövid, szemléletes videóját a stressz hatásáról az agyban. A videó szövege megegyezik ebben a blogbejegyzésben található szöveggel.
Ha szeretnél tenni agyad egészségéért, vagy szeretnéd megtudni miért nem úgy működik az agyad ahogy szeretnéd, akkor segítünk kideríteni mi lehet a tanulási, figyelem vagy memóriaproblémáid mögött. Végezd el nálunk a 7 kognitív képességet mérő, komplex kognitív tesztet.
Hívj minket: 0036/701-0648, vagy írj nekünk: info@agyturbo.hu